A „KE-VÍZ 21” zRt. kivitelezésében megvalósult egyetemi beruházás célja egy korszerű, energiahatékony oktatási környezet kialakítása.
A régió egyik meghatározó építőipari cége, a nyíregyházi székhelyű „KE-VÍZ 21” zRt. végezte el a sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem történelmi jelentőségű főépületének teljes rekonstrukcióját. A kivitelezés befejezéséről tavaly lapunkban is beszámoltunk. – jelent meg a magyarepitok.hu oldalán.
Az egyetemi épületek rekonstrukciója a szőlész-borász oktatási célú épület (korábban könyvtár épület) felújításának és belső átalakításának, valamint a tornaterem homlokzat- és tetőfelújításának generálkivitelezésével folytatódott. A munkálatokat szintén a többgenerációs, családi vállalkozás, a „KE-VÍZ 21” zRt. végezte el.
A kivitelezéssel érintett épületrészek közül a tornaterem 1919-ben épült, a könyvtár pedig az 1990-es években, kapcsolódva a helyi védelem alatt álló, 1909-ben épült főépülethez.
A patinás, Lechner-féle építészeti érték fennmaradásával, a külső kubatúra megtartásával egy modern – a jelen és jövő igényeit kielégítő – oktatási épület energiahatékony átalakítása és felújítása valósult meg. A feladat része volt a külső nyílászárók cseréje, a padlásfödém hőszigetelése, hőszivattyú telepítése, korszerű gépészeti berendezések beépítése, valamint a szellőzés kialakítása.
A műszaki átadás-átvételi eljárás 2026.05.07-én sikeresen lezárult, így az épület a később bekerülő labortechnikai berendezések fogadására készen áll.
A felújítással érintett helyiségek alapterülete nettó 1640,45 m², a homlokzati felület 1740 m². Az épület földszintből, első emeletből és tetőtér-beépítésből áll. Az épületben összesen 64 helyiség található, különböző, a szőlész-borász képzést támogató funkciókkal.
„A projekt megvalósítása során komoly kihívást jelentett a régebbi épületszerkezeti és a korszerű technológiai megoldások megfelelő gyakorlati összehangolása. Büszkén mondhatjuk el, hogy a felmerülő műszaki feladatokat megfelelő felkészültséggel és odafigyeléssel sikeresen teljesítettük. A résztvevő felek mind megrendelői, mind kivitelezői oldalról proaktív együttműködéssel, elhivatottsággal végezték munkájukat a közös cél érdekében, hogy az épület méltó képzési helyként szolgáljon a jövő borászattal foglalkozó szakemberei számára”
– foglalta össze Varga László, a „KE-VÍZ 21” Zrt. magasépítési irodájának projektvezetője.
A teljes cikk itt olvasható: https://magyarepitok.hu/mi-epul/2026/05/megujult-oktatasi-terek-szolgaljak-a-jovo-szolesz-boraszait-tokaj-hegyaljan


